Zerrin Zeren Kimdir

Zerrin Zeren Kimdir

Zerrin Zeren Biyografisi

Zerrin Zeren, şarkılarını arabeski andıran ya da fantazi tarzında daha doğrusu taverna türünde yorumladı. 1973 yılında çıkardığı “Halkalı Şeker / Tatlı Dile Güler Yüze” adlı plağı çok tutuldu ve beğenildi.

“Karşık Tavernalar 7” isimli karışık albümünde beraber çalıştığı Hayko ile de gazino ve müzikhollerde defalarca sahne alan Zerrin Zeren, İzmir Fuarındaki Ekici-Över Gazinosunda sekiz ay boyunca assolist olarak sahneye çıktı.

1974 yılında şiddetli geçimsizlik sebebiyle eşinden ayrıldı. Bir yıl kadar müzik hayatına ara vermek zorunda kalan Zerrin Zeren, sevenleriyle buluştuğu Karagümrük Konseri çıkışında kimliği belirsiz kişilerce topuklarından vuruldu. Yaşanan bu kötü olay sonrasında tekrar müziğe ara vermek zorunda kaldı.

1976 yılında Melbourne‘de vereceği konser için özel aracıyla çıktığı yolculuğunda Bulgaristan sınırını geçerken feci bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

2014 yılında şarkıcı Elif Kaya Zerrin Zeren’in söylediği “Karanlık Dünyam” şarkısını yeniden yorumlamıştır.

1972 yılında söylediği “Karanlık Dünyam” adlı şarkı hala sevilmektedir.

Zerrin Zeren, 1954 yılında Kırşehir‘de doğmuştur.

Zerrin Zeren, 17 yaşında iken 1972 yılında Kadir İnanır‘ın başrolde oynadığı “Tophaneli Murat” adlı sinema filminin şarkılarını söyledi. O filmde söylediği “Karanlık Dünyam” adlı şarkı hala sevilmektedir.

Yaşadığı süre içinde; 14 tane 45’lik, 2 tane de LP yapmıştır. 1972 yılında dönemin ünlü eğlence mekanları; Çakıl, Borges ve Maksim Gazinolarında Selami Şahin ve Hakkı Bulut gibi isimlerle sahne aldı.

Zerrin Zeren, A yüzünde, sözlerini Ülkü Aker‘in yazdığı ”Yazık Sana”, B yüzünde de Stelios Kazantzidis‘in Mi Moy Lete Gi’afti isimli şarkısından yine Ülkü Aker tarafından yazılan Türkçe sözlerle Fikret Babalı tarafından aranje edilen ”Aşkta Gurur Olmaz” isimli şarkıyı yorumladığı ikinci 45’liğini Murat Plak’tan 1972 yılında çıkarttı. Bu plaktaki ”Yazık Sana” isimli şarkı 1972 yılında başrollerde Ayhan Işık‘ın oynadığı “Beyoğlu Kanunu” isimli filmde kullanıldı.

ETİKETLER :