Tomris İncer Kimdir


Tomris İncer Kimdir

Tomris İncer Biyografisi

Ödülleri :
2015 – Afife Tiyatro Ödülleri- Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu – Kral (soytarım) Lear
2015 – Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Onur Ödülü
2004 – 8. Afife Tiyatro Ödülleri, Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu, 3. Richard ve Medea
2003 – 8. Sadri Alışık Ödülleri – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Gönlümdeki Köşk Olmasa)
2003 – 15. Ankara Film Festivali – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Çamur)
1995 – 9. Adana Altın Koza Film Şenliği – En İyi Kadın Oyuncu (Aylaklar)

2006 – 2008 yılları arasında yönetmenliğini Kudret Sabancı‘nın yaptığı “Binbir Gece” adlı dizide Nadide Evliyaoğlu karakterini canlandırırken Halit Ergenç, Bergüzar Gökçe Korel, Tardu Flordun, Ceyda Düvenci, Ergün Demir, Metin Çekmez, Mert Fırat ile birlikte rol aldı.

2015 yılında başrollerinde Mehmet Aslantuğ, Sezin Akbaşoğulları, Seçkin Özdemir, Hande Doğandemir, Sarp Akkaya, Barış Arduç ve Ekin Türkmen‘in oynadığı “Racon” adlı dizide Nisa Korhan karakterini canlandırdı.

Tomris İncer, 5 Ekim 2015 tarihinde 67 yaşında istanbul’da kanser tedavisi gördüğü hastanede öldü.

16 mart 1948 tarihinde Bulgaristan‘da doğmuştur. 1974 yılında İstanbul Şehir Tiyatrolarında kadrolu oyuncu olarak çalışmaya başlamıştır.

Çeşitli sinema ve dizi foya ayrı bir tutkusu olan İncer, özel tiyatrolarda da rol aldı. Sanatçı en önemli çıkışını dizi sektörünün canlandığı bir dönemde yayınlanan “Bir İstanbul Masalı” dizindeki rolüyle yaptı.

1973 yılında Türkan Şoray‘ın oynadığı, ”Azap” filmi ile sinemaya başladı ve ”Bir İstanbul Masalı ve Binbir Gece” adlı diziler ile büyük çıkış yakaladı.

2003 yılında “Bir İstanbul Masalı” adlı dizide Nebile Arhan karakterini canlandırırken Mehmet Aslantuğ, Ahu Türkpençe, Çetin Tekindor, Altan Erkekli, Arsen Gürzap, Vahide Perçin, İsmail Hacıoğlu, Ozan Güven, Yasemin Çonka ile birlikte oynadı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*