Şükrü Naili Gökberk Kimdir

Şükrü Naili Gökberk Kimdir

Şükrü Naili Gökberk Biyografisi Hayatı

1922’de Tümgeneral oldu. Eskişehir ve Bursa’yı düşmandan temizledikten sonra Bandırma’yı da geri alan Naili Paşa, Lozan Barış Anlaşması’nın yürürlüğe girmesinden sonra Kolordusuyla birlikte İstanbul’a girdiğinde sevinç gösterileriyle karşılandı.

1926’da Korgeneralliğe yükseldi. 1934’te kolordu komutanıyken emekliye ayrılan Gökberk, 1935’te İstanbul’dan milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi.

26 Ekim 1936’da Edirne’de hayatını kaybetti. Mezarı, Ankara’daki Devlet Mezarlığı’ndadır.Şükrü Naili Bey’in Nazire Hanım ile evliliğinden Turgut, Macit (Prof. Dr.) ve Saadet adlı üç çocuğu olmuştur.

1876’da Selanik’te doğdu. 1899’da Harp Okulu’nu 1902’de Harp Akademisi’ni bitirdi ve Genelkurmay yüzbaşı olarak Selanik’te görev aldı.

14. Tümen kurmay başkanıyken Balkan Savaşı’na katıldı. 1920’de 49. Tümenle Kırklareli bölgesinde Yunanlılara karşı savaşan Şükrü Nail daha sonra Kurtuluş Savaşı’na katılmak üzere Anadolu’ya geçti.

15. Tümen komutanıyken Eskişehir ve Sakarya savaşlarına 3. Kolordu komutanı olarak da Başkomutanlık Meydan Muharebesine katıldı.

ETİKETLER :