Sırtta Kıl Dönmesi

Sırtta Kıl Dönmesi

Ameliyat sonrasında hasta aynı gün içinde taburcu edilir. Kıl dönmesi tedavi sürecinden sonra hastanın fizyolojik özelliklerine, cilt ve deri tipine göre kendini tekrar edebilir. O nedenle Ameliyat sonrası kişisel hijyene mutlaka özen gösterilmesi gerekir. Ameliyat sonrası yara bölgesi temiz tutulmalı ve o bölgeye yakın yerlerde çıkan kıllar mutlaka temizlenmelidir. Ameliyat sonrasında ağrı yada akıntının olması olağandır.

Oluşan iltihap çok kısa sürede ilerleme göstererek artar ve şişlik meydana gelir. Kıl dönmesi belirtileri sırasıyla yanma, kaşıntı, akıntı, kızarıklık ve şişlik şeklinde görülür. Kıl dönmesi iltihaplanma döneminde çok fazla ağrı yapar. İleri derecedeki kıl dönmelerinde deri altında kist oluştuğu görülmüştür.

Sırtta kıl dönmesi fark edildiğinde uzman bir doktora muayene olmak gerekir. Enfeksiyon yoksa hemen bir tedavi gerektirmeyebilir. O bölgeyi temiz tutmak, kisti sıkmamak ve kişisel hijyene dikkat etmek yeterli olacaktır. Eğer enfeksiyon varsa kistin üzerine küçük bir nokta açılarak önce iltihap akıtılır. Kist büyükse lokal anestezi gerekebilir.

Ayrıca kıyafetlerden kopan iplik parçaları veya saç telleri de derinin altına girip kıl dönmesine neden olabiliyor. Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumunun bittiği ve kaba etin başladığı bölgede oluşur. Bu bölgelerin dışında bacakta, göbekte, yüzde, kasıklarda ve sırtta da kıl dönmesine rastlanır. Kıl dönmesine neden olan kıllar deri altında sarmal bir yapıdadır. O nedenle genelde kıvırcık saçlı kişilerde daha çok görülür.

Örneğin bazı kıl dönmesi ameliyatlarında iltihap temizlendikten sonra kist alınır ve yara açık bırakılarak kendi kendine iyileşmesi beklenir. Bir diğerinde ise kist alındıktan sonra o bölge ameliyat esnasında kapatılır.

Daha sonra kistin içindeki kıl yumağı alınır ve bölge temizlenerek bandajla kapatılır. Yaranın kolay kapanması için antibiyotik kullanılabilir. Eğer ki kıl dönmesi sırtta geniş bir bölgeye yayılmışsa daha kapsamlı bir operasyon ile alınması gerekecektir.

Sırtta kıl dönmesinin en büyük nedeni sırta düşen saçların zaman içinde deri altında toplanmasıdır. Ayrıca sırt kıllarını aldıran erkeklerde yanlış epilasyon uygulamaları ve jilet kullanımından kaynaklı olarak da kıl dönesi yaşanır. Vücutta saç telleri dahil olmak üzere ortalama 500 bin adet kıl olduğu bilinir. Kılların cilt yüzeyine çıkmak için açtığı yol kapalı olduğu için kıllar zamanla salgı üretmeye başlar. Üretilen salgı doku altında birikerek bu bölgede iltihap oluşmasına sebep olur.

Tıp dilinde pilonidal sinus olarak bilinir. Kıl dönmesi vücuttan kopan kılların deri altında toplanarak bir şekilde bir yuva oluşturması sonucu meydana gelir. Bazı uzmanlar vücuttan kopan kılların dışında terse uzayan kılların da kıl dönmesine sebep olabileceğini söylüyor.

Sırtta kıl dönmesi daha çok erkeklerde karşılaşılan bir durumdur. Erkeklerin vücutları kadınlara göre daha kıllı olduğu için kıl dönmesi riski erkeklerde daha yüksektir. Genellikle 40 yaş altı erkeklerde rastlanır. Bunun ne büyük nedeni de yaş ilerledikçe derinin kalınlaşarak vücuda düşen kılların deri altına girememesinden kaynaklanır.

ETİKETLER :