Migren Testi


Migren Çeşitleri

Aurasız migren, Bu migren doğrudan doğruya baş ağrısı ile başlar. En yaygın görülen bir türdür fakat risksizdir diyebiliriz.

Auralı migren, Yaygın olarak ikinci sırada, görme bulanıklığı, gözlerde kararma veya ışıklar, çizgiler görme gibi ön belirtilerle atak gelir.

Hemiplejik migren, on bin kişiden bir kişide görülüyor. Ağrıdan önce gün boyunca sürebilen güçsüzlük, bunun yanı sıra uyuşma, görmede bozukluk veya konuşma bozukluğu oluyor.

Bunların birkaçı bir arada olur ise risk on beş katı geçiyor. İngiltere’de inme geçiren 45 yaşın altındaki 291 kadın ve 736 kontrol bireyi üzerinde yapılan bir çalışma, migrenin felci tetikleyen başlı başına bir risk olduğunu ortaya koydu. Bu araştırmaya göre, migrenli kadınların geçirmiş olduğu felçlerin % 40 kadarı migren atağı esnasında görülüyor. Bu risk özellikle auralı migrende görülmektedir.

ID migren testleri hastaların kendi kendine migren tanısı koyabilmesi için yapılan bir testtir. Üç sorudan oluşmaktadır. Sorular kişinin baş ağrılarının ışığa karşı duarlılık ve mide bulantısıyla desteklenip desteklenmediği ve günlük hayatı aksatacak şiddette olup olmadığına odaklıdır. Sorulara pozitif cevap veren insanların çoğunda migrene rastlanır. Migren tarama testi ülkemizde de geçerliliği birkaç çalışmayla ortaya konulan bu test pozitif olsa da tanı buna rağmen migren olmayabilir ama olasılık düşüktür veya test negatif ise yani bütün yanıtlar hayır veya sadece bir yanıt evet ise, kişide yine migren olabilir ama olasılık yine düşüktür.
Migreni Hormon Tetikleyebilir!

Auralı migren başlamadan önce mutlaka onu haberleyen bir şeyler olur. Ataktan önce veya ağrının başlangıcındaki beş ile altmış dakikada görmede bulanıklık, gözün önünde ışıklı noktalar görme, çizgiler görme veya seyrek olarak da konuşmada bozulma, vücudun bir yanında uyuşma, baş dönmesi, çift görme veya güçsüzlük hissi yaşanıyor. Her dört migren vakasından biri auralıdır. Auralı migreni olan bir kadın eğer doğum kontrol hapı yada menopozda östrojen hormonu alıyor ise felç riski en az on beş kat artmakta. Aynı şekilde sigara içmek, yüksek tansiyon, aşırı kilo ve yüksek kolesterol de riski arttıran diğer nedenlerdir. Örneğin sigara içmek, bu riski on kat artırıyor.

Migren, hormonlarının aktif olduğu genç yaşlarda kadınlarda görülme sıklığı erkeklerinkinin üç katına varıyor. Dolayısıyla migren östrojenle yakından alakalıdır. Hormon alan travestilerdeki migren sıklığının kadınlardaki oranla aynı seviyeye yaklaşması, gebelik ve menopoz sonrası birçok hastada ağrıların ortadan kalkması bu bağlantının kanıtı durumundadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, migrenin felçe de zemin hazırladığını göstermektedir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*