Karın Ağrısı Nedenleri

Karın Ağrısı Nedenleri

Şiddetli Bel Ağrısını Geçirmek

Şiddetli bel ağrılarında sırt üstü uzanıp dizlerinizi bükün ve alt bacaklarınızı bir sandalye ya da tabureye dayayın. Belinizin altına buz torbası yerleştirin ve bu sırada bir ağrı kesici de alabilirsiniz. (Ağrı kesici almanızda tıbbi bir sakınca yoksa.) Bu şekilde bir süre bekleyin ve bel bölgesindeki sinirlerin yatışmasına izin verin.

Kendiniz için en iyi pozisyonu bulmaya çalışın. Ağrı kaslarınızı işlevsiz bırakır ve kaslarınız omurgayı gerektiği şekilde düz tutmanıza yardımcı olamaz. 7- 8 santimlik geniş bir kemer ile bel çevresini sıkıca sardığınızda omurga dengelenir ve böylece ağrının dinmesi de sağlanır. Ağrının biraz olsun azalmasından faydalanarak omurganızı kendiniz düz bir şekle getirebilirsiniz. Ayrıca eczanelerde bel ağrısı için özel olarak üretilmiş bel ağrısı kemerlerini de deneyebilirsiniz.

Ağrı azaldığında belinizi tıpkı yerdeki pozisyonda olduğu gibi desteklemek koşuluyla bir sandalyeye oturmayı deneyebilirsiniz. Ancak beldeki sorunun türüne göre bazı kişiler omurgayı sandalye arkasına dümdüz dayayarak rahatlarken, diğerleri beli bir havlu ya da buz torbasıyla desteklediklerinde daha rahat edecektir.

Bel Ağrısını Gideren Hareketler
Hafif ve ya orta şiddetteki bel ağrısını gidermek için -kendinizi zorlamamak şartıyla- aşağıdaki videolarda önerilen egzersizleri de deneyebilirsiniz. Eğer herhangi bir çekinceniz varsa, bel ağrısı olanların yapabileceği egzersizlerle ilgili ilk önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Ağrıdan kurtulmak dışında düzenli egzersiz yaparak vücudunuzdaki kasları güçlendirmek veya duruşunuzu düzeltmek belinizin daha az sorun çıkarmasını sağlayacaktır. Yürüyüş, yoga veya yüzme bel için önerilen diğer egzersizler arasındadır.

Vücutta göğüs ile kasıklar arasında herhangi bir yerde hissedilen ağrı karın ağrısı olarak adlandırılır. Karın ağrısı dendiğinde daha çok mide ve göbek bölgesi kastedilmektedir. Hemen herkesin karın ağrısı tecrübesi olmuştur ve çoğu kez bu ağrıların kaynağı hazımsızlık gibi basit bir nedendir.

ETİKETLER :