Kadınlarda Kıl Dönmesi

Kadınlarda Kıl Dönmesi

Kadınlarda kıl dönmesi belirtileri

Kadınlarda kıl dönmesi problemi en çok kasık, bacak ve makatta görülür. Bu bölgelerde oluşabilecek kıl dönmesi sorunu akıntı, enfeksiyon, ağrı, ateş gibi belirtilere yol açabilir. Ayrıca bu enfeksiyon sebebiyle oturamama, rahat yürüyememe, bu bölgede kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtiler ile hastalar, doktora başvurmaktadır.

Kadınlarda kıl dönmesinin tedavisi

Fiziki muayene sonucu tespit edilen kadınlarda kıl dönmesi problemi erkeklerdeki gibi cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir. Ancak ameliyat sonrası bu bölgede kalan izler kadınları oldukça rahatsız eder. Bu nedenle psikolojik sıkıntılar da ortaya çıkabilir. Yine de enfeksiyon oluşan bölgeyi ameliyat yöntemi ile temizlemek ve bu bölgede içeride kalan kılları çıkarmak en önemli tedavi yöntemidir. Ancak özellikle ameliyat sonrası kadınlar bu bölgenin temizliğine dikkat etmeli ve kullanılmış bıçakları kullanmamalıdırlar. Doktor tarafından verilen steroid kremler ve bazı ağrı kesici ilaçlar da hastanın rahatlatılması için gereklidir.

Kıl dönmesi, kılın içeri doğru büyüyerek geliştiği bölgede enfeksiyon ve apseye neden olması olarak açıklanabilir. Deri altında oluşan bu problem enfeksiyon gelişene kadar hastayı rahatsız etmez ve hasta tarafından dikkate alınmaz. Ancak bu problem oldukça önemli olup erken teşhiste kolayca tedavi edilebilir.

Erkeklerde oldukça yaygın olarak görülen bu probleme, günümüzde kadınların da yakalanma ihtimali artmıştır. Bunun sebebi ise yüksek oranda kıla sahip olma, saç dökülmelerine engel olamama gibi sebepler etkindir. Kadınlarda kıl dönmesi problemi genellikle kasık bölgesinde görülmektedir. Kadınlarda uzun saçların dökülmesi ve bunun engelenememesi bu hastalığın kadınlarda görülmesinin en büyük nedenlerindendir. Bunun yanı sıra kadınların iş hayatına katılımları ve masa başı işlerde çalışmaları da bu probleme neden olur

plonidal sinüs olarak adlandırılan ve halk dilinde kıl dönmesi olarak bilinen bu problem, genellikle kuyruk sokumunda, kasıkta ve bacakta meydana gelmektedir. Ülkemizde oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu problem hakkında maalesef bir bilgi birikimi oluşmamıştır.

ETİKETLER :