İslam Kerimov Kimdir

İslam Kerimov Kimdir

İslam Kerimov Biyografisi

Özbek Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Planlama Teşkilatı’nda uzman yardımcısı oldu. 1966 yılında Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Planlama Komitesi Başkan Vekilliği’ne yükseldi. 1983 yılında Özbek Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı’na tayin edildi. 1986’da Özbek Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Başbakan Yardımcılığı’na ve Devlet Planlama Komitesi Başkanlığı’na tayin edildi. 1986 yılı içinde Özbekistan Komünist Partisi’nin Merkezî Komitesi’nde birçok yönlendirici makamı işgal etti.

24 Mart 1990 tarihinde parlamentodan cumhurbaşkanı seçildi. Bir yıl sonra Özbekistan halkı Özbekistan Halk Demokratik Partisi’nin başkanı oldu. 29 Aralık 1991 tarihinde Bağımsız Özbekistan Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlığı’na seçildi.

30 Ocak 1938 tarihinde Semerkand’da doğdu. İki ayrı dalda yüksek öğrenim gördü. Birincisi mekanik mühendisliği, diğeri de iktisadî ilimlerdir. Çalışma hayatına, Taşkent’teki bir işletmede usta vekili olarak 1960 yılında başladı. Aynı işletmede usta, teknisyen ve mühendis olarak görev yaptı. 1961 yılında Taşkent Uçak Tesisleri Kompleksi’nde mühendis olarak görev aldı.

ETİKETLER :