Devrim Yakut Kimdir

Devrim Yakut Kimdir

Devrim Yakut Biyografisi

2015 yılında çekimlerine Muğla‘da başlanan ve yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan‘ın yaptığı “Ekşi Elmalar” adlı sinema filminde başrollerde Farah Zeynep Abdullah, Songül Öden ve Şükran Ovalı‘nın yanı sıra Fatih Artman, Devrim Yakut, Ersin Korkut gibi isimler rol aldı.
Yakut, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Yüksek Lisans programında oyunculuk eğitimi verdi.
Devrim Yakut, 6 Haziran 2012 tarihinde tiyatrocu Alper Kut ile evlendi.
2013 yılında yayına giren yapımcılığını Necati Akpınar‘ın yaptığı, Yılmaz Erdoğan‘ın yönetmenliğini yaptığı “Kelebeğin Rüyası” adlı filmde yer alarak Fikriye Onur karakterini canlandırmıştır. Kıvanç Tatlıtuğ, veremli bir genci canlandırmak için 20 kilo verdiği filmde Yılmaz Erdoğan da o dönem iki şairin hocalığını yapan ünlü şair Behçet Necatigil‘i canlandırdı. Filmde Mert Fırat, Belçim Bilgin, Farah Zeynep Abdullah, Ahmet Mümtaz Taylan da çeşitli rollerde oynadı.
2013 yılında yönetmenliğini Selçuk Aydemir‘in yaptığı “dugun-dernek” filminde Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Barış Yıldız ile birlikte rol aldı.
27 Mayıs 1968 tarihinde Ankara‘da doğmuştur. Tam adı Seher Devrim Yakut’dır. 1992 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Okulda önce tiyatro kuramları, sonra da oyunculuk eğitimi aldı.
1994 – 2003 yılları arasında Adana Devlet Tiyatrosu kadrosunda oyuncu olarak görev yaptı. 2003 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’na atandı.
Devrim Yakut, Kuruculuğunu da yaptığı Adana Tiyatro Atölyesi’nde çalıştı. Bu kurumda oyunculuğun yanı sıra yapımcı ve eğitmen olarak da görev yaptı.
2005 yılından itibrsitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde Temel oyunculuk dersleri vermeye başladı.
2007 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu müdür yardımcı oldu. Hemen ardından 2007 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu müdürlüğüne getirildi, bu görevini 2008 yılına kadar yaptı.

ETİKETLER :