Criss Oliva Kimdir

Criss Oliva Kimdir

Criss Oliva hAYATI

Abisi Jon Oliva ile beraber müziğe genç yaşlarda başlayan Criss, Tower ve Alien adını koydukları yerel gruplarda abisiyle beraber bir süre müzik yaptıktan sonra gene abisiyle beraber 1978 yılında Avatar adını verdiği bir rock grubu kurdu.
Kendilerine katılan davulcu Steve “Doc” Wacholz ile beraber müzik çalışmalarına devam eden kardeşler, 1981 yılında gruba Keith Collins’in de katılmasıyla aradıkları kadroyu yakaladılar ve ilk demolarını 1982 yılında, Par Records adlı müzik şirketinden yayınladılar.

Avrulpa kökenli bir rocknı adı taşıdığını öğrenince telif hakları sorunu yaşamamak için adlarını Savatage’a çeviren grup, 1983 yılında ilk albümü Sirens ve 1985 yılında ikinci stüdyo albümü olan The Dungeons are Calling’i yayınladı.

Her ikisi de Par Records etiketini taşıyan albümler gruba ufak çaplı bir şöhret kazandırmayı başarmıştı.

The Dungeons are Calling albümünün çalışmalarını yaptıkları sırada çocukluk yıllarından beri beraber olduğu sevgilisi Dawn Hoppert ile evlenen Criss Oliva, artık zamanını ailesi ve müzik arasında geçiriyordu.

İlk iki albümün gruba kazandırdığı şöhret, kısa sürede meyvelerini vermeye başladı. 1985 yılında rock müziğin en büyük yayıncılarından olan Atlantic Records ile anlaşan grup, 1987 yılında üçüncü albümleri olan Hall of the Mountain King’i yayınladı.

Genç müzisyenin albümdeki performansı o kadar iyiydi ki, dönemin en büyük metal gruplarından birisi olan Megadeth’in kurucusu Dave Mustaine, Criss’i grubuna çağırdı; fakat kardeşinden ayrılmak istemeyen Oliva bu teklifi reddetti.

New Jersey doğumlu A.B.D.’li müzisyen. Kendisi gibi müzisyen olan kardeşi Jon Oliva ile beraber prograsif rock tarihinin en başarılı gruplarından birisi olan Savatage’ı kuran başarılı müzisyen, kariyerinin doruk noktasındayken geçirdiği talihsiz bir trafik kazası sonucunda hayata gözlerini yumdu.

Christopher Michael Oliva, 3 Nisan 1963 tarihinde, New Jersey, A.B.D.’de dünyaya geldi. Dört çocuklu bir ailenin en genç bireyi olan Criss, çocukluğu Florida ve Kaliforniya eyaletlerinde geçirdi.

ETİKETLER :