Chris Noth Kimdir


Chris Noth Kimdir

Chris Noth Kimdir

Chris Noth Hayatı

Annesi Jeanne, İrlanda kökenliydi ve CBS kanalında haber sunuculuğu yapıyordu. Babası Charles ise, Noth 8 yaşındayken öldü. Bu olayın ardından Noth, annesiyle birlikte İngiltere, Sırbistan ve İspanya gezilerine çıktı.
Bu sırada, 2000 yılında “Cast Away” filminde Helen Hunt’ın kocası rolündeydi. Aynı yıl, bir Broadway yapımı olan “The Best Man“de yer aldı. 2001’de “Crossing Jordan” dizisinin birkaç bölümünde FBI ajanını canlandırdı.
Oyuncu, üniversiteyi Vermont’taki Marlboro Koleji’nde okudu. Daha sonra Sigourney Weaver, Meryl Streep gibi ünlülerin okulu olan Yale Drama Okulu’nda master yaptı.
Burada 25 oyunda rol aldı ve 1988 yılında düşük bütçeli bir yapım olan “Jakarta“da oynadı. Bu yapımdan önce 1982’de “Smithereens” ve 1987’de “Babyboom“da küçük rolleri oldu.
Ayrıca “Hill Street Blues” ve “Another World” adlı televizyon dizilerinde oynadı. Bu arada Noth, 1,5 yıl kadar “ruhani evi” olarak adlandırdığı Endonezya’da yaşadı.
Noth’un kariyerindeki en önemli adım 1988 yılında atıldı. Amerikan televizyonlarında halen gösterilen “Law&Order” adlı serinin pilot bölümünde oynadı. 1990 yılında NBC kanalı diziyi yayına soktu ve dizi yavaş yavaş büyük bir hayran kitlesi oluşturmaya ve olumlu eleştiriler almaya başladı. Noth’un oynadığı karanlık, yakışıklı ve sorunlu dedektif “Mike Logan” karakteri, bir anda Noth’u oyuncu kadrosundaki en popüler isim yaptı. Ancak 1995 yılında dizinin kadrosundan çıkarıldı. 1998’de, dizinin Mike Logan karakteri üstüne kurulu sinema filmi versiyonu çekildi. Noth, “Exiled: A Law&Order Movie” adlı filmde başrol oynadı.
1954 doğumlu Amerikalı oyuncu. “Law&Order” adlı seride uzun yıllar canlandırdığı dedektif Mike Logan karakteri ile üne kavuşan oyuncu, uzun bir aradan sonra şu anda tekrar bu rolü canlandırmakta. Ayrıca “Sex and the City” dizisinde oynadığı “Mr. Big” rolü, Noth’u dünya çapında üne kavuşturdu.
Chris Noth, 13 Kasım 1954’te Wisconsin, Amerika’da dünyaya geldi. Annesi Jeanne Parr ve babası Charles ‘ın üç erkek çocuğunun en küçüğüydü.
Aynı yıl, Noth’un kariyerindeki ikinci en önemli adım gerçekleşti. Sex and the City adlı dizide Sarah Jessica Parker’ın canlandırdığı Carrie Bradshaw’un bir ayrılıp bir barıştığı sevgilisi “Mr. Big”i canlandırdı. Dizinin 6 yıllık yayın hayatı boyunca kadroda yer aldı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*