Akın İpek Kimdir


Akın İpek Kimdir

Akın İpek Biyografisi

2005 yılında Ciner Grubu‘ndan Bugün gazetesini satın aldı. Grup, 2006’da 600 bin lira sermayeyle Bugün Televizyon ve Radyo Prodüksiyon A.Ş.’yi kurdu. 2006’da 600 bin lira sermaye ile kurulan şirket 2013’te zarar etmesine rağmen sermayesini 24.5 milyon TL’ye çıkarttı.

Akın İpek, 2008 yılında Tuncay Özkan‘a ait Kanaltürk Televizyonu, radyosu ve internet sitesini satın aldı.

Akın İpek, evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Akın İpek, 2011 yılında Ankara‘da Koza İpek Eğitim Sağlık Hizmet Yardım Vakfı tarafından İpek Üniversitesini kurdu. Mütevelli heyet başkanı Akın İpek‘dir.

İpek Üniversitesi; Koza İpek Eğitim Sağlık Hizmet Yardım Vakfı tarafından 2011 yılında Ankara‘da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Türkiye’nin ilk ve tek sanat ve sosyal bilimler üniversitesi olma özelliğini taşıyan üniversite 2013-2014 akademik yılında ilk öğrencilerini aldı. Mütevelli heyet başkanı H. Akın İpek’tir.

1996 yılında ölen babasından miras olan davetiyecilikle başladığı işini medyayla devam ettirdi. Daha sonra 20 milyon dolarını peşin ödeyerek 45 milyon dolara Bergama‘daki ‘Ovacık Madeni’ni aldı.

2003 yılına kadar Koza Davetiye olarak bilinen şirket şimdi bambaşka bir yerde. Yabancı bir şirketin (Eurogold- Newmont) elinde olan Bergama’daki altın madeni ‘Ovacık Madeni’ni satın aldı. Koza Altın olarak devam etti.

3 Mart 1963 tarihinde Adana‘da doğmuştur. Tam adı Hamdi Akın İpek’dir. Annesi Melek İpek, babaardeşinin adı Tekin İpek’dir. Babası aslen Kahramanmaraşlıdır. Akın İpek, Ankara TED mezunu, ardından İngiltere‘de 4 yıl ekonomi okudu. İngiltere’deki University Of Evansville‘nin Ekonomi bölümünü ve Hacettepe Üniversitesi‘nin İşletme bölümünü bitirdi.

Askerlik görevini Ankara‘da Kara Harp Okulu’nda protokol subayı olarak yaptı.

İpek tarafından kurulan İpek Matbaacılık’ta yönetim kurulu başkanı olan Hamdi Akın İpek, aynı zamanda Koza İpek Holding yönetim kurulu başkanı. İpek Üniversitesi’ni kurmuştur.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*