Adet ağrısı neden olur

Adet ağrısı neden olur

Doğal yöntemlerle nasıl geçer?

Papatya çayı

Adet kasılmaları olduğu dönemde yaklaşık üç bardağa kadar tüketilebilir. Fakat bu çayın uyku getirici özelliğini de unutmayın. Özellikle çalışan bayanların bu çayı gün içinde tüketmeleri sıkıntı yaşamalarına sebep olabilir. Papatya çayının bir çok faydaları vardır. Mide ağrısı ve yanması gibi durumlarda doğal tedavi yöntemleri arasındadır. Bağırsakları papatya çayı daha iyi çalıştırır.

Hayıt çayı

Sadece adet kasılmalarına etki etmez. Hayıt çayı ayrıca adette yaşanan göğüste hassasiyetinde giderilmesinde kullanılır. Kramp ve ağrıların giderilmesinde de oldukça etkilidir ve adet sancısına iyi gelen bitkiler arasındadır.

ADET SANCISININ NEDENLERİ

Adet sancıları, adet dönemindeki güçlü rahim kasılmaları nedeniyle ortaya çıkar. Kasılmalar sırasında rahimde ‘prostaglandinler’ adı verilen kimyasallar salgılanır ve bu maddeler rahim kasılmalarının şiddetini arttırabilir. Prostaglandin seviyesinin yüksekliği kasılmaları şiddetlendirmenin yanı sıra bulantı, kusma ve sersemlik gibi başka belirtilere de yol açabilir.

Adet döneminde ortaya çıkma ihtimali olan tüm bu belirtiler adet döneminden bir iki gün boyunca başlayıp adetin bitimine dek sürebilir. Ancak bu belirtiler sadece adet dönemiyle ilgili olmayıp başka bir rahatsızlık habercisi de olabileceğinden, belirtiler şiddetlendiği takdirde doktorunuza danışmanız
tavsiye edilir.

Hafif Şiddette Sancılar

Rahim kasılmalarına bağlı olarak adet dönemi sırasında hafif şiddette sancı hissedilmesi normaldir. Rahip gerilip gevşeyen bir kastır ve bu hareketleriyle kramp benzeri ağrılara, sancılara neden olabilir. Ancak belirtiler şiddetliyse ve sizi evden dışarı çıkamayacak hale getirdiyse, başka bir kadın hastalığının söz konusu olup olmadığını anlamak üzere bir jinekologa başvurmak en doğrusudur.

ADET SANCILARINA EŞLİK EDEBİLECEK DİĞER BELİRTİLER

Adet döneminde adet sancılarının yanı sıra başka şikayetler de ortaya çıkabilir. Bunlar şu şekilde
sıralanabilir:

-Bulantı

-Kusma

-İshal

-Kabızlık

-Karın şişliği

-Baş ağrısı

-Sersemlik hissi

Ancak adet sancısı ile şişlik, karamsarlık gibi belirtilere neden olan adet öncesi sendromu (PMS) adet sancılarından farklı bir konudur. PMS belirtileri genellikle adet döneminin başlamasıyla son bulur. Adet sancıları ise adetle birlikte bir iki gün boyunca kötüleşerek sürebilir.

ADET SANCISI NASIL GEÇER?

Çoğu zaman doktorlar adet sancısını dindirmek için nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ) yazarlar. Bu tip ağrı kescilerin, aspirin gibi, reçetesiz olarak satılanları da vardır. Ancak kısaca NSAİİ diyeceğimiz bu ilaçlar astım hastalarrına, mide, böbrek, karaciğer sorunu olanlara ve bebek emziren annelere uygun değildir. Bu nedenle en iyisi bir doktora danışarak ilaç almaktır.

Eğer NSAİİ grubu ilaçlar etkili değilse daha güçlü bir ağrı kesici kullanılabilir ancak herhangi bir sağlık sorunu olanlar reçetesiz de olsa, doktora danışmadan ağrı kesici kullanmamalıdır.

Ağrı kesicilerin yetersiz kaldığı durumlarda doktor tarafından verilecek bir doğum kontrol hapı adet döneminde belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Doğum kontrol hapları rahim duvarını inceltir ve ağrıyı şiddetlendiren prostaglandinler adlı kimyasalların miktarını düşürür. Böylelikle daha az ağrı meydana gelir. Rahim duvarı inceyse çok fazla kasılma da gerçekleşmez.

Eğer sekonder tipte yani başka bir üreme ile ilgili rahatsızlık nedeniyle sancılarınız varsa, bu rahatsızlığın tedavi edilmesiyle ağrılar da tedavi edilmiş olacaktır.

ADET SANCILARINA KARŞI SİZİN YAPABİLECEKLERİNİZ

Adet sancılarını kendi kendinize tamamen durduramazsınız belki ama ağrıları oldukça hafifletebilecek bazı önlemleri alabilirsiniz.

Sigara, alkol ve kafeinden uzak durun: Tüm bu başlıkta sayılanlar, sancılı adet dönemi riskini arttırır.

Egzersiz yapın

Adet döneminde egzersiz yapmak size kötü bir fikir gibi gelebilir ancak hareket halinde olmak ağrıları dindirebilir. En azından yavaş tempolu yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz.

Sıcak etkisi

Karın bölgesine sıcak su torbası ya da benzeri bir ısı kaynağı koyarak (cildinizi sakın yakmayın) rahatlama sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde sıcak bir banyo da iyi gelecektir.

Besin destekleri

E vitamini, magnezyum, Omega-3 yağ asitleri, B1 ve B6 vitamin desteklerinin adet sancılarını hafiflettiğine dair sonuç alınan çeşitli çalışmaları bulunmaktadır.

Masaj

Alt karın bölgesine yapılacak hafif bir masaj ağrıyı geçirmekte yardımcı olabilir.

Stresi yönetmek

Stres ağrıların artmasına neden olabileceğinden stresle baş etmek üzere yoga ya da benzeri yöntemler geliştirmeniz gerekebilir.

DOĞAL YÖNTEMLERLE NASIL GEÇER?

Zencefil çayı

Adet dönemi öncesi, adet döneminde ve sonrasında da içilebilen bir çay olup ağrı geçirici ve iltihap giderici özelliği vardır. Günde iki barda zencefil çayı kasılmaları ve sancısını kesecektir. Ayrıca zencefil adet söktürücü etkilere sahip olmaka beraber adet sancısına iyi gelir.

Nane çayı

Adet döneminde mide bulantısı giderici, şişkinlik, baş ağrısı ve ishal gibi, durumlar için tüketilebilir. Ülser ya da reflü rahatsızlığı olanlara nane çayı önerilmez.

Melisa çayı

Adet ağrılarına iyi gelen bitkiler içindeki melisa çayı, regl zamanı yaşanan şişkinliğin de bitkisel tedavi sürecinde kullanılır ve adet ağrılarına iyi gelir.

ETİKETLER :